Open Mobile Menu

Clubs

Art

ActivityStarts/FinishesDayTimeVenueTeacher
Art Club Y7Sep – MarMonday12:30 – 13:10F17Miss Taylor
Art Club Y9Sep – MarTuesday12:30 – 13:10F16Miss Taylor / Mrs Hurst
Art GCSE & A Level Lunchtime SessionsMon – Fri12.30 – 13.20F17Miss Taylor
Art GCSE and A levelTue – Fri15:30 – 17:00F17Miss Taylor

Yr 7 10 Art Workshops – To be decided and will be advertised on noticeboard & blog

Breakfast Club

ActivityDayTimeVenueTeacher
Breakfast ClubWednesday08:10 – 08:25Dining RoomTo be advised

Citizenship

ActivityStarts/FinishesDayTimeVenueTeacher
Social Action SocietyAll yearMonday (Week 1)12:30 – 13:1513Mr Humphrys
Model United NationsYears 9-13Wednesday12:30 – 13:1513Mr Humphrys
Politics SocietyAll yearFriday12:30 – 13:1513Mr Humphrys (6th Form Students)
Eco SocietyAll yearsTo be advised To be advised 13Mr Humphrys (6th Form Students)
School Council Y7-11After Oct half termMonday-FridayForm TimeLibraryMr Humphrys & Student Leaders

Computing

ActivityStarts/FinishesDayTimeVenueTeacher
ICT Club – all yearsAll yearWeekdays12:40 – 13:2012a & 12bStudent Digital Leaders
Coding ClubAll yearTuesdays12:40 – 13:20F8Mr Capon
Code breaking and cyber-security clubAll yearWednesday12:40 – 13:20B7Mr Starnes

Dance

Please note: Due to the building work, there is currently no space for dance clubs. Therefore all dance clubs will begin after October half-term, in our brand new Dance Studio!

ActivityStarts/FinishesDayTimeVenueTeacher
Street Dance CrewSep – AprMonday12:30 – 12:55Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Year 9 Dance ClubSep – AprMonday12:55 – 1:20Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Silver Dance CompanySep – AprMonday3:30 – 4:30pmDance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Year 10 Dance ClubSep – AprTuesday12:30 – 12:55Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Bollywood Dance ClubSep – AprTuesday12:55 – 1:20Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Junior Silver Dance Company (by audition)Sep – AprTuesday3:30 – 4:30pmDance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Cheer Dance ClubSep – AprWednesday12:30 – 12:55Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Year 7 Dance ClubSep – AprWednesday12:55 – 1:20Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Year 8 Dance ClubSep – AprThursday12:30 – 12:55Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Tap Dance ClubSep – AprThursday12:55 – 1:20Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Contemporary Dance ClubSep – AprFriday12:30 – 12:55Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Sixth Form Dance ClubSep – AprFriday12:55 – 1:20Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Year 11 Dance ClubSep – AprFriday12:55 – 1:20Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson

Drama

ActivityDayTimeVenueTeacher
KS3 Play ReadingMonday12:30 – 1pmDrama StudioMrs Ryan / Mrs Marler
Y7 Drama ClubTuesday12:45Drama StudioMrs Ryan / Mrs Marler
GCSE play reading clubWednesday12:30 – 1pmDrama StudioMrs Ryan / Mrs Marler
kS5 Play Reading clubThursday12:30 – 1pmDrama StudioMrs Ryan / Mrs Marler
Y9 Drama ClubFriday12:45Drama StudioMrs Ryan / Mrs Marler

LAMDA Schedule 2020 – 2021

YearDayTimeDate StartDate End
Yr 9Monday8am / 8.30am  / 12.30pm / 1 pm24/25/26th November12/13/14 July
Yr 7Wednesday8am / 12pm / 12.30 pmN/A12/13/14 July
Yr 8Thursday8am / 8.30am  / 12.30pm / 1 pm24/25/26th November12/13/14 July
1-2-1 studentsMon / Weds / ThursPeriods 1, 2, 312/13/14 October12/13/14 July

English

ActivityDayTimeVenueTeacher
KS3 Creative Writing Tuesday12.45-1.15F10TBC
English SocietyThursday12.45-1.15F11Miss Devlin/Sixth Form
Harry Potter Club Day 612.45-1.15F15Mrs Willmott
Year 8 Word World: Fun and games with words!ThursdayLunchtimeF19Mrs Howard

Half Termly

ActivityTimeVenueTeacher
Year 7 & 8 Book Group 12.45-1.15LibraryStudent led
Year 9 & 10 Book Club12.45-1.15LibraryStudent led
Year 11 Book Group12.45-1.15LibraryMiss Devlin
Sixth Form Book Group 4.30-6pm(AGGS/AGSB/SGS) Dr Adamson/Mrs Cleary/Miss Devlin
Staff Book GroupMrs Cleary

Geography

ActivityStarts/FinishesTimeVenueLed by
Worldwise Quiz Y11To be advised12:40To be advisedGeography Staff
Geography Club Y7 & Y8To be advised12:40To be advisedGeography staff & Yr12 + Yr13 students
Geographical Association LecturesSeries of lectures, to be advisedAfter schoolUniversity of Manchester Geography Staff
AGGS Geography Society  Y12 & Y13To be advised To be advisedRun by Yr12 + Yr13 students

History

Please note: Due to the building work, there is currently no space for dance clubs. Therefore all dance clubs will begin after October half-term, in our brand new Dance Studio!

ActivityStarts/FinishesDayTimeVenueTeacher
Historical Research Group Y12/13 Tuesday12:40 – 13:15B3Mr H Dickson
Sixth Form Film Club  Wednesday12:40 – 13:15B2Mr H Dickson
Horrible Histories Club Thursday12:40 – 13:15B2Miss L Warburton
History Lectures KS4 and KS5 Various TimesTo be advisedTo be advisedMr H Dickson
History Christmas Competition, All YearsSep – Dec ?? To be advisedTo be advisedMr Flanagan

Languages

ActivityStarts/FinishesDayTimeVenueTeacher
KS3 German ClubOct-MayTBALunchtimes3Miss Benson / German assistant
Language Ambassadors Yr 10Sep – JulFriday12:30 – 13:00B7Miss Demeur
Sixth Form Debating Club  (F/G/S)Sep – DecTo be advised for each languageLunchtimesWest WingMFL
Sixth Form Film Club  (F/G/S)Sep – MayTo be advised for each languageLunchtimesWest WingMFL
Sixth Form Grammar Club Y13 (F/G/S)Sep – MayTo be advised for each languageLunchtimesWest WingMFL
Sixth Form International Book ClubOct-MayTBALunchtimesWest WingMrs Mooney
Oxbridge Preparation Y13 (F/G/S)Sep – DecTo be advised for each languageLunchtimesWest WingMFL
Latin Club Sep – JulTo be confirmed in Sep12:45 – 13:15F29Mrs Heathcock

Maths

ActivityStarts/FinishesTimeVenueTeacher
Y7-10 UKMT Team ChallengesTBC12.45-1.15F26Miss Horan
Y7/8 Maths ClubTuesday12.45-1.15F1Mr Thompson
Y9/10 Maths Club Wednesday12.45-1.15F26Mr Gough
Y13 MAT/Step PrepMonday12.45-1.15F26Mrs Malkin
Y12/13 UKMT/ Maths ChallengeTuesday12.45-1.15F26Mrs Malkin

Music

ActivityDayTimePlaceLed by
Ukulele BandMon12.30 – 13.00Room 10 
GCSE/A level composition helpMon12.30 – 13.00Room 9Ms Mayall
Jazz BandMon15.30 – 16:45Room 9 or
Main Hall if free
Mr Lodge
Saxophone EnsembleTue12.30 – 13.00Room 10Miss McCallum
Junior Choir (Y7, 8 and 9)Tue12.30 – 13.10Church HallMrs Boyd
Recorder EnsembleTue12.30 – 13.00Room 10Year 11
Chamber Choir (Y9 and above)Tue15.30 – 16.30Main HallMs Mayall
Flute EnsembleWed12.30 – 13.00Room 10Year 11
First OrchestraWed15.30 – 16.30Main HallMs Mayall
Folk BandWed12.30 – 13.00Room 10Year 11
Second OrchestraThu12.30 – 13.10Room 9Miss Wright
‘Choral Reef’ vocal group Thu1.00 – 1.30Room 10Student led
Wind BandFri12.30 – 13.00Room 9Year 11
Junior StringsFri12.30 – 13.00Room 10 Year 12
Brass EnsembleFri13.00 – 13.25Room 9Year 11
String OrchestraFri15.30 – 16:30Main HallMrs Janes
Guitar EnsembleFri13.00 – 13.25Room 10Student Led

Please see Ms Mayall if you would like to form a new student-led music ensemble

Religion

ActivityActivityTimeVenueLed by
Christian UnionFirst Thursday of every month12:45-1:1511Mrs Edmundson
Islamic SocietyFriday (Day 5 and 10)12:45-13:1514Mrs Charlton
Jewish SocietyAdhoc12:30-13:1513Mr Humphrys 

Science

ActivityDayTimeVenueTeacher
Maths for Chemists Y13Monday12:30L10Dr Yong
Chemistry Help Sessions – All YearsMonday12:30L11Chemistry Dept
Chemistry Practical Catch Up – Y9-13Monday12:30L8Chemistry Dept
Biology Help Sessions – All YearsTuesday12:30L6Biology Staff
STEM Club Y7 – 9Wednesday12:30L1Mrs Hulme
Physics HelpThursday12:30L12Physics Staff
Maths for Chemists Y12Thursday12:30L8Mr Walker
Physics Extension Y12/13To be advised12:30L12Miss Lloyd
Physics Extension Y12/13To be advised15:30 – 16:30L12Miss Lloyd

PE

MonTueWedThu
 LunchAfterLunchAfterLunchAfterLunchAfter
NetballYear 8
Miss Stevenson
Year 7
Miss Stevenson/
Ms Hawkins
Year 7
Miss Stevenson/
Ms Hawkins
Year 10/11
Ms Hawkins
Year 9
Ms Hawkins
Year 8
Miss Stevenson
Year 10/11
Ms Hawkins
Year 9
Ms Hawkins
HockeyYear 10/11
Miss Goodman
Year 9
Miss Goodman
Year 8/9
Mrs Hardicre/
Miss Goodman
Year 7
Mrs Hardicre/
Miss Goodman
 Year 10
Miss Goodman
Year 7
Mrs Hardicre
Year 8
Mrs Hardicre

Technology

ActivityStarts/FinishesDayTimeVenueTeacher
Textiles GCSE Catch Up SessionJan – AprMonday15:30 -17:00F20Mrs Eastwood
Textiles   Tuesday12:45 – 13:15F20Mrs Eastwood
Textiles Thursday12:45 – 13:15F20Mrs Eastwood

Other

ActivityDayTimeVenueLed by
Psychology Society Y12/13MondayLunchF3TBC
V-involved Y12/13Tuesday12:30S7Students
Duke of Edinburgh Award Y9-13To be advised15:30 -17:00F28Miss Hickman
Medical Society Y12/13Wednesday12:30L6Miss Russell
Philosophy Film ClubWednesday12:30 – 13:159Mr Capon
Photography ClubThursday12:40F9To be advised
Korean Club Thursday12:30Room 3Students: R. Pawar & E. Edohasim
Chess ClubFriday12:30F26Pupils
Charity Committee Y11Wednesday12:30 – 1:00Room 5Mrs Onyia
Duke of Edinburgh ExpeditionsSat/SunAs necessaryTo be advisedTo be advised
Anti-Bullying Ambassadors Y10 & Y11To be advised08:40LibraryMiss Wright
Mock TrialTo be advisedTo be advisedTo be advisedMrs Ryan
Pro-share Investor Challenge Y12/13To be advisedTo be advisedS2Mr Murray

Departments also offer assistance to pupils/students preparing for GCSE and Advanced level. Days and times are arranged by individual departments.

Proud to part of the Bright Futures Education Trust
Altrincham Grammar School for Girls
Cavendish Road, Bowdon,
Altrincham, Cheshire WA14 2NL
Bright Futures SCITTCEOP