Open Mobile Menu

Extra Curricular Activities – Clubs

Art

ActivityStarts/FinishesDayTimeVenueTeacher
Art Club Y7Sep – MarMonday12:30 – 13:10F17Miss Taylor
Art Club Y9Sep – MarTuesday12:30 – 13:10F16Miss Taylor
Art Club Y8After May Half termMiss Taylor
Art GCSEWed12.30 – 13.20F17Miss Taylor
Art GCSEThurs12.30 – 13.20F17Miss Taylor
Art GCSEFri12.30 – 13.20F17Miss Taylor

Yr 7 10 Art Workshops – To be decided and will be advertised on noticeboard & blog

Breakfast Club

ActivityDayTimeVenueTeacher
Breakfast ClubWednesday08:10 – 08:25Dining RoomTo be advised

Citizenship

ActivityStarts/FinishesDayTimeVenueTeacher
Social Action SocietyAll yearMonday (Week 1)12:30 – 13:1513Mr Humphrys
Model United NationsYears 9-13Wednesday12:30 – 13:1513Mr Humphrys
Politics SocietyAll yearFriday12:30 – 13:1513Mr Humphrys (6th Form Students)
Eco SocietyAll yearsTo be advised To be advised 13Mr Humphrys (6th Form Students)
School Council Y7-11After Oct half termMonday-FridayForm TimeLibraryMr Humphrys & Student Leaders

Computing

ActivityStarts/FinishesDayTimeVenueTeacher
Coding Club BeginnersAll yearTuesdays12:40 – 13:20F8Mr Capon
Coding Club AdvancedAll yearTuesdays12:40 – 13:20F8Mr Capon
Code breaking and cyber-security clubAll yearWednesday12:40 – 13:20B7Mr Starnes

Dance

Please note: Due to the building work, there is currently no space for dance clubs. Therefore all dance clubs will begin after October half-term, in our brand new Dance Studio!

ActivityStarts/FinishesDayTimeVenueTeacher
Hip Hop Dance CrewSep – AprMonday12:30 – 12:55Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Year 9 Dance ClubSep – AprMonday12:55 – 1:20Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Silver Dance Company (by audition)Sep – AprMonday3:30 – 4:30pmDance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Year 10 Dance ClubSep – AprTuesday12:30 – 12:55Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Indian Dance ClubSep – AprTuesday12:55 – 1:20Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Junior Silver Dance Company (by audition)Sep – AprTuesday3:30 – 4:30pmDance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Cheer Dance ClubSep – AprWednesday12:30 – 12:55Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Year 7 Dance ClubSep – AprWednesday12:55 – 1:20Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Year 8 Dance ClubSep – AprThursday12:30 – 12:55Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Tap Dance ClubSep – AprThursday12:55 – 1:20Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
GCSE Dance rehearsalsSep – AprThursday3:30 – 4:30pmDance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Contemporary Dance ClubSep – AprFriday12:30 – 12:55Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Sixth Form Dance ClubSep – AprFriday12:55 – 1:20Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson
Year 11 Dance ClubSep – AprFriday12:55 – 1:20Dance StudioMrs Anstey / Mrs Collinson

Drama

ActivityDayTimeVenueTeacher
KS3 Play ReadingMonday12:30 – 1pmDrama StudioMrs Ryan
Y7 Drama ClubMonday12:45Drama StudioMrs Ryan
KS4 and KS5 Play Reading ClubThursday12:30 – 1pmDrama StudioMrs Ryan
Y9 Drama ClubFriday12:45Drama StudioMrs Ryan

English

ActivityDayTimeVenueTeacher
KS3 Creative Writing ClubDay 212.45-1.15F10Miss Devlin/student led
Linguistics Olympiad (Year 7 and 8)Monday12.45-1.15F13Mrs Hutton/student led
Sixth Form English SocietyMonday12.45-1.15F10Miss Devlin

Half Termly

ActivityTimeVenueDateTeacher
KS4 Diversity Book Club12.45-1.15Library Glass BoxSee postersMiss Devlin
Sixth Form Book Club4.30-5.30pmAGSB/SGS/St AmbroseSee postersMiss Devlin

Geography

ActivityStarts/FinishesTimeVenueLed by
Worldwise Quiz Y11To be advised12:40To be advisedMr Emms
Geography Club Y7 & Y8Tuesday12:40To be advisedMr Emms
Geographical Association LecturesSeries of lectures, to be advisedAfter schoolTo be advisedMr Emms
AGGS Geography Society  Y12 & Y13To be advised To be advisedMr Emms

History

ActivityStarts/FinishesDayTimeVenueTeacher
Historical Research Group Y12/13 Tuesday12:40 – 13:15B3Mr H Dickson
Sixth Form Film Club  Wednesday12:40 – 13:15B2Mr H Dickson
Horrible Histories Club Thursday12:40 – 13:15B2Mr H Dickson
History Lectures KS4 and KS5 Various TimesTo be advisedTo be advisedMr H Dickson
History Christmas Competition, All YearsSep – Dec To be advisedTo be advisedMr Flanagan

Languages

ActivityStarts/FinishesDayTimeVenueTeacher
German ClubOct-MayTBALunchtimes3Miss Benson / German assistant
Language Ambassadors Yr 10Sep – JulFriday12:30 – 13:00B7Miss Demeur
Sixth Form Debating Club  (F/G/S)Sep – DecTo be advised for each languageLunchtimesWest WingMFL
Sixth Form Film Club  (F/G/S)Sep – MayTo be advised for each languageLunchtimesWest WingMFL
Sixth Form Grammar Club Y13 (F/G/S)Sep – MayTo be advised for each languageLunchtimesWest WingMFL
Sixth Form International Book ClubOct-MayTBALunchtimesWest WingMrs Mooney
Oxbridge Preparation Y13 (F/G/S)Sep – DecTo be advised for each languageLunchtimesWest WingMFL
British Sign LanguageWednesdaylunchtimesWest WingMrs Walker
Latin Club Sep – JulMonday12:45 – 13:15F29Mrs Heathcock

Maths

ActivityStarts/FinishesTimeVenueTeacher
Y7-10 UKMT Team ChallengesTBC12.45-1.15F26Maths staff
Y7/8 Maths ClubTuesday12.45-1.15F1Maths staff
Y9/10 Maths Club Wednesday12.45-1.15F26Maths staff
Y13 MAT/Step PrepMonday12.45-1.15F26Maths staff
UKMT/ Maths ChallengeTuesday12.45-1.15F26Maths staff
A Level Drop InWednesdayMaths staff

Music

ActivityDayTimePlaceLed by
Senior ChoirMon12.40 – 13.20Room 10Ms Mayall
Jazz BandMon15.30 – 16:45Main Hall Mr Lodge
Saxophone EnsembleTue12.30 – 13.00Church HallMiss McCallum
Junior Choir (Y7, 8 and 9)Tue12.40 – 13.20Room 9Mrs Boyd
Recorder EnsembleTue12.55 – 13.25Room 10Students
Chamber Choir (Y9 and above)Tue15.30 – 16.30Main HallMrs Mayall
Flute EnsembleWed12.30 – 13.00Room 10Students
First Orchestra (G5 and above)Wed15.30 – 16.30Main HallMs Mayall
Folk BandWed12.30 – 13.00Room 10Students
Second Orchestra (Y 7, 8 and 9)Thu12.40 – 13.15Room 9Miss Wright
Wind BandFri12.25 – 12.55Room 10Students
Junior StringsFri12.40 – 13.15Room 9 Students
String Orchestra (invited players G5 and above)Fri15.30 – 16:30Main HallMrs Janes
Bollywood SingersWed12.30 – 13.00TBCStudents

Please see Ms Mayall if you would like to form a new student-led music ensemble

Religious Studies

ActivityActivityTimeVenueLed by
Christian Union Led by Trafford Youth for ChristMonday12:45-1:15D3Mrs Edmundson
Islamic SocietyFriday (Day 5 and 10)12:45-13:15D2Mrs Charlton

Science

ActivityDayTimeVenueTeacher
Chemistry Help Sessions – All YearsMonday12:30L11Science Staff
Chemistry Practical Catch Up – Y9-13Monday12:30L8Science Staff
Biology Help Sessions – All YearsTuesday12:30L6Science Staff
STEM Club Y7 – 9Monday/Wednesday12:30L1Science Staff
Physics HelpThursday12:30L12Science Staff
Physics Extension Y12/13To be advised12:30L12Science Staff
Physics Extension Y12/13To be advised15:30 – 16:30L12Science Staff

PE

MonTueWedThu
 LunchAfterLunchAfterLunchAfterLunchAfter
NetballYear 8Year 7Year 7Year 10/11Year 9Year 8Year 10/11Year 9
HockeyYear 10/11Year 9Year 8/9Year 7 Year 10Year 7Year 8

Technology

ActivityStarts/FinishesDayTimeVenueTeacher
Textiles GCSE Catch Up SessionJan – AprMonday15:30 -17:00F20Mrs Eastwood
Textiles   Tuesday12:45 – 13:15F20Mrs Eastwood
Textiles Thursday12:45 – 13:15F20Mrs Eastwood
Food ClubTBCMrs Clutton

Other

ActivityDayTimeVenueLed by
Psychology Society Y12/13MondayLunchF3TBC
Duke of Edinburgh Award Y9-13To be advised15:30 -17:00F28Miss Hickman
Duke of Edinburgh ExpeditionsSee dates in DofE HandbookTo be advisedMiss Hickman
Mock TrialTo be advisedTo be advisedTo be advisedMrs Ryan
Business Ambassadors Y11FridayMiss Kirby
Board Games Y7 by invitation onlyWednesdayTo be advisedS2Mr Lovelady

Departments also offer assistance to pupils/students preparing for GCSE and Advanced level. Days and times are arranged by individual departments.

Proud to part of the Bright Futures Education Trust
Altrincham Grammar School for Girls
Cavendish Road, Bowdon,
Altrincham, Cheshire WA14 2NL
Bright Futures SCITTCEOP