Search

Extra Curricular Activities 2020-21

Activity Starts/Finishes Day Time Venue Teacher

Art

Art Club Y7  Sep РMar Monday 12:30 Р13:15 F17 Miss Taylor
Art Club Y9 Sep – Mar Tuesday 12:30 – 13:15 F16 Ms Payne
Yr 7 10 Art Workshops To be decided and will be advertised on noticeboard & blog
Art GCSE & A Level Lunchtime Sessions   Mon РFri 12:30 Р13:15 F16/17 Miss Taylor/Ms Payne
Art GCSE and A level    Tue РFri 15:30 Р17:00 F17 Miss Taylor
Art GCSE    Wednesday 15:30 Р17:00 F16/17 Ms Payne

Back to questions Back to top

 

Breakfast Club

Breakfast Club Wednesday 08:10 – 08:25 Dining Room To be advised

Back to questions Back to top

 

Citizenship

Social Action Society  All year Monday (Week 1) 12:30 Р13:15 13 Mr Humphrys
Model United Nations Years 9-13 Wednesday 12:30 – 13:15 13 Mr Humphrys
Politics Society All year Friday 12:30 – 13:15 13 Mr Humphrys (6th Form Students)
Eco Society All years To be advised  To be advised  13 Mr Humphrys (6th Form Students)
School Council Y7-11 After Oct half term Monday-Friday Form Time Library Mr Humphrys & Student Leaders

Back to questions Back to top

 

Computing

ICT Club – all years All year Weekdays 12:40 – 13:20 12a & 12b Student Digital Leaders
Coding Club All year Tuesdays 12:40 – 13:20 F8 Mr Capon
Code breaking and cyber-security club All year Wednesday 12:40 – 13:20 B7 Mr Starnes

Back to questions Back to top

 

Dance

Dance Club Y8 Sep – May Monday 12:30 – 12:55 Gym Mrs Anstey / Mrs Collinson
Dance Club Y9 Sep – May Tuesday 12:30 – 12:55 Gym Mrs Anstey / Mrs Collinson
Junior Silver Dance Company (by audition) Sep – Feb Tuesday 3:45 – 4:30pm Gym Mrs Anstey / Mrs Collinson
Dance Club Y10 Sep – May Wednesday 12:30 – 12:55 Gym Mrs Anstey / Mrs Collinson
Silver Dance Company (by audition) Sep – May Wednesday 3:45 – 4:30pm Gym Mrs Anstey / Mrs Collinson
Dance Club Y7 Sep – May Thursday 12:30 – 12:55 Gym Mrs Anstey / Mrs Collinson
Dance Club Y11 Sep – May Friday 12:30 – 12:55 Gym Mrs Anstey / Mrs Collinson
Sixth Form Dance Club Sep – Feb Friday 12:30 – 12:55 Gym Mrs Anstey / Mrs Collinson

Back to questions Back to top

 

Drama

Drama Club Y7 Monday  12:45 Drama Studio Mrs Ryan / Mrs Marler
Drama Workshops GCSE/A level Mon to Thu 15:30 – 17:00 Drama Studio Mrs Ryan / Mrs Marler
Drama Club Y8 Wednesday 12:45 Drama Studio Mrs Ryan / Mrs Marler
Drama Club Y9 Friday 12:45 Drama Studio Mrs Ryan / Mrs Marler
LAMDA Schedule 2020 – 2021
Yr 9 Monday 8am / 8.30am  / 12.30pm / 1 pm 24/25/26th November 12/13/14 July
Yr 7 Wednesday 8am / 12pm / 12.30 pm N/A 12/13/14 July
Yr 8 Thursday 8am / 8.30am  / 12.30pm / 1 pm 24/25/26th November 12/13/14 July
1-2-1 students Mon / Weds / Thurs Periods 1, 2, 3 12/13/14 October 12/13/14 July

Back to questions Back to top

 

English

KS3 Creative Writing  Tuesday 12.45-1.15 F10 TBC
English Society Thursday 12.45-1.15 F11 Miss Devlin/Sixth Form
Harry Potter Club  Day 6 12.45-1.15 F15 Mrs Willmott
Manga Club   Friday 12.45-1.15 F14  Student led
Half Termly
Year 7 & 8 Book Group    12.45-1.15 Library Student led
Year 9 & 10 Book Club   12.45-1.15 Library Student led
Year 11 Book Group   12.45-1.15 Library Miss Devlin
Sixth Form Book Group    4.30-6pm (AGGS/AGSB/SGS)  Dr Adamson/Mrs Cleary/Miss Devlin
Staff Book Group     Mrs Cleary

Back to questions Back to top

 

Geography

Worldwise Quiz Y11 To be advised 12:40 To be advised Geography Staff
Geography Club Y7 & Y8 To be advised 12:40 To be advised Geography staff & Yr12 + Yr13 students
Geographical Association Lectures Series of lectures, to be advised After school University of Manchester  Geography Staff
AGGS Geography Society  Y12 & Y13 To be advised   To be advised Run by Yr12 + Yr13 students

Back to questions Back to top

 

History

Historical Research Group Y12/13   Tuesday 12:40 Р13:15 B3 Mr H Dickson
Sixth Form Film Club    Wednesday 12:40 Р13:15 B2 Mr H Dickson
Horrible Histories Club   Thursday 12:40 Р13:15 B2 Miss L Warburton
History Lectures KS4 and KS5   Various Times To be advised To be advised Mr H Dickson
History Christmas Competition, All Years Sep РDec ??   To be advised To be advised Mr Flanagan

Back to questions Back to top

 

Languages

German Club Y8 Feb – July Wednesday 12:40-1:10 3 Miss Benson / German assistant
Language Ambassadors Yr 10 Sep – Jul Thursday 12:30 – 13:00 3 Miss Demeur
Sixth Form Debating Club  (F/G/S) Sep РDec To be advised for each language Lunchtimes West Wing MFL
Sixth Form Film Club  (F/G/S) Sep РMay To be advised for each language Lunchtimes West Wing MFL
Sixth Form Grammar Club Y13 (F/G/S) Sep – May To be advised for each language Lunchtimes West Wing MFL
Oxbridge Preparation Y13 (F/G/S) Sep – Dec To be advised for each language Lunchtimes West Wing MFL
Latin Club  Sep РJul To be confirmed in Sep 12:45 Р13:15 F29 Mrs Heathcock

Back to questions Back to top

 

Maths

UKMT Club Y8/9 Tuesday 12:30 F3 To be advised

Back to questions Back to top

 

Music

  Day Time Place Led by
Y7 orchestra Tuesday 12:45 – 13:15 Room 9 Mrs Boyd
Thursday 12.45 – 13.15 Room 9 Miss Wright
Other year group musical ensembles
These will be led by GCSE/A level students, but supervised by Ms Mayall
Y10 Ensemble Fri 12.30 Р1.00 Room 10  

Y11 Ensemble

Mon 12.30 – 1.00 Room 9 student led
Y13 Ensemble Thu 12.30 – 1.00 Room 10 student led
Other cross year group ensembles ‚Äď 2m distanced
String Orchestra ‚Äď invited players Fri 3.30 – 4.30 Main Hall Mrs Janes
Jazz Band Mon 3.30 – 4.45 Room 9 Mr Lodge
Chamber Choir Tue 3.30 – 4.30 Room 9 Ms Mayall
Saxophone Ensemble led remotely by Miss McCallum

Back to questions Back to top

 

Religion

Christian Union First Thursday of every month 12:45-1:15 11 Mrs Edmundson
Islamic Society Friday (Day 5 and 10) 12:45-13:15 14 Mrs Charlton
Jewish Society Adhoc 12:30-13:15 13 Mr Humphrys 

Back to questions Back to top

 

Science

Maths for Chemists Y13 Monday 12:30 L10 Dr Yong
Chemistry Help Sessions – All Years Monday 12:30 L11 Chemistry Dept
Chemistry Practical Catch Up – Y9-13 Monday 12:30 L8 Chemistry Dept
Biology Help Sessions – All Years Tuesday 12:30 L6 Biology Staff
STEM Club Y7 – 9 Wednesday 12:30 L1 Mrs Hulme
Physics Help Thursday 12:30 L12 Physics Staff
Maths for Chemists Y12 Thursday 12:30 L8 Mr Walker
Physics Extension Y12/13 To be advised 12:30 L12 Miss Lloyd
Physics Extension Y12/13 To be advised 15:30 – 16:30 L12 Miss Lloyd

Back to questions Back to top

 

SPORT

(Subject to change, please see notice boards)

Netball Year 7 Monday After School Miss Bloomfield
Netball Year 7 Wednesday Lunch Miss Bloomfield
Netball Year 8 Tuesday Lunch Ms Hawkins
Netball Year 8 Thursday After School Ms Hawkins
Netball Year 9 Monday Lunch Ms Hawkins
Netball Year 9 Tuesday After School Ms Hawkins
Netball Year 10/11/Senior Thursday Lunch  
Netball Year 10/11/Senior Wednesday After School  
Hockey Year 7 Tuesday Lunch  
Hockey Year 7 Wednesday After School  
Hockey Year 8 Wednesday Lunch  
Hockey Year 8 Thursday After School  
Hockey Year 9 Thursday Lunch  
Hockey Year 7 Thursday After School  
Hockey Year 10/11 Monday Lunch  
Hockey Year 10-13 Tuesday After School  
Summer activities will be organised later in the year. See Noticeboards

 

Back to questions Back to top

 

Technology

Textiles GCSE Catch Up Session Jan – Apr Monday 15:30 -17:00 F20 Mrs Eastwood
Textiles     Tuesday 12:45 Р13:15 F20 Mrs Eastwood
Textiles   Thursday 12:45 Р13:15 F20 Mrs Eastwood

 

Back to questions Back to top

 

Other

Psychology Society Y12/13 Monday Lunch F3 TBC
V-involved Y12/13 Tuesday 12:30 S7 Students
Duke of Edinburgh Award Y9-13 To be advised 15:30 -17:00 F28 Miss Hickman
Medical Society Y12/13 Wednesday 12:30 L6 Miss Russell
Philosophy Film Club Wednesday 12:30 – 13:15 9 Mr Capon
Photography Club Thursday 12:40 F9 To be advised
Korean Club  Thursday 12:30 Room 3 Students: R. Pawar & E. Edohasim
Chess Club Friday 12:30 F26 Pupils
Charity Committee Y11 Wednesday 12:30 – 1:00 Room 5 Mrs Onyia
Duke of Edinburgh Expeditions Sat/Sun As necessary To be advised To be advised
Anti-Bullying Ambassadors Y10 & Y11 To be advised 08:40 Library Miss Wright
Mock Trial To be advised To be advised To be advised Mrs Ryan
Pro-share Investor Challenge Y12/13 To be advised To be advised S2 Mr Murray

Back to questions Back to top

 

 

Departments also offer assistance to pupils/students preparing for GCSE and Advanced level. Days and times are arranged by individual departments.